بیم چگونه هزینه ها را کاهش می دهد؟

BIM چیست؟

اگرچه مردم اغلب فکر می کنند که مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM فقط یک نرم افزار طراحی است، اما بسیار فراتر از آن است. در واقع، این یک حرکت کاملاً جدید در ساخت و ساز است که کارایی و همکاری را ارتقا می دهد. برای این منظور، نرم افزار BIM مدلی را ایجاد می کند که حاوی تمام اطلاعات لازم در مورد ساخت و ساز و نگهداری ساختمان است.

در حالی که مدلی که به این ترتیب ایجاد می‌شود معمولاً سه‌بعدی است، اما شامل اندازه‌گیری‌های اولیه، پلان‌های طبقه و موقعیت‌یابی فضایی نیست. BIM تا جایی که ممکن است داده ها را ترکیب می کند – به عنوان مثال، هزینه ها، پایداری، تخمین زمان اتمام پروژه، و تجزیه و تحلیل نور و نور روز. به لطف آن، معماران و مدیران پروژه از قبل از شروع ساختمان، تصویری کامل دارند.

حتی پس از تکمیل پروژه، اطلاعاتی که BIM ارائه می دهد مفید باقی می ماند. به هر حال، نگهداری و بهبود ساختمان زمانی که اطلاعات زیادی در مورد آن وجود دارد آسان تر از موارد دیگر است.

چگونه BIM هزینه ها را کاهش می دهد؟

واضح است که BIM و نرم‌افزارهای مرتبط، فرآیند ساخت و ساز را ساده‌تر و کارآمدتر می‌کنند. با این حال، آنچه به ویژه برای مدیران پروژه

جالب است، این است که آیا هزینه ها را نیز کاهش می دهد؟ حتما این اتفاق می افتد واین یکی از مزایای اصلی آن است:

  1. بهبود همکاری منجر به اشتباهات کمتر می شود

اگر BIM برای هر چیزی شناخته شده است، به دلیل تأثیر آن بر همکاری تیمی است. قبل از معرفی این نرم افزار، تمامی ارتباطات باید به صورت حضوری یا از طریق تماس تلفنی و ایمیل انجام می شد. این، البته، جنبه های منفی خود را داشت ، یعنی ناکارآمد بود و می توانست منجر به سوء تفاهم و اشتباه شود.
به عنوان مثال، اگر یک نفر تصمیم گرفت چیزی را روی طرح تنظیم کند، باید به همه افراد دیگری که روی آن کار می کنند اطلاع دهد. سپس تغییرات لازم را نیز انجام می دادند. با این حال، هر نوع ارتباط نادرست می تواند منجر به اشتباهی شود که به طور جدی بر روند ساخت و ساز واقعی تأثیر می گذارد و معمولاً منجر به تأخیر و از دست دادن پول می شود.

اما با BIM همه به یک نرم افزار و یک مدل دسترسی دارند. هر زمان که آنها چیزی را به روز می کنند، کل تیم می توانند آن را ببینند و تنظیمات

خود را انجام دهند  یا در نسخه های پیشرفته، حالت به طور خودکار تغییر می کند. در هر صورت، نیازی به ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی بی‌پایان نیست و همکاری بسیار روان‌تر است.

به همین دلیل، احتمال اشتباه در نسخه نهایی طراحی بسیار کمتر است. در نتیجه نیازی به تغییرات، تاخیر و هزینه های اضافی نیست.

  1. BIM برآوردهای دقیق هزینه را انجام می دهد

بخش مهمی از هر پروژه ساخت و ساز محاسبه و پیش بینی دقیق هزینه همه چیز است. انجام این کار نیز بسیار دشوار است و به هر حال، مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند، تجهیزات و اقدامات ایمنی، حقوق، ماشین آلات و هزینه های مختلف دیگر. انجام همه این کارها به صورت دستی می تواند منجر به اشتباه در محاسبات و تصمیمات بد بودجه شود.

اما با نرم افزار BIM ، یک کامپیوتر می تواند بخش بزرگی از آن کار را به عهده بگیرد. این برنامه فوراً هزینه بخش های مختلف پروژه را تخمین می زند و همه چیز را به وضوح نشان می دهد. با این اطلاعات که به راحتی در دسترس است، تصمیم گیری در مورد هزینه های خیلی زیاد و اینکه آیا می توان چیزی را کاهش داد، چندان سخت نیست. در واقع، نرم افزار BIM می تواند به ما اطلاع دهد که آیا پتانسیلی برای کاهش هزینه وجود دارد یا خیر.

  1. BIM می تواند به ما در تصمیم گیری مواد برای خرید کمک کند

هنگام تصمیم گیری برای خرید مواد، مهم است که بین مقرون به صرفه بودن و کیفیت تعادل پیدا کنید. اما این خیلی ساده نیست ، با وجود گزینه های بسیار زیاد، انتخاب مناسب چالش برانگیز است. یا حداقل تا زمانی که BIM در این فرآیند دخیل نیست.

وقتی اینطور باشد، BIM می تواند تمام محاسبات لازم را برای ما انجام دهد. این نرم‌افزار نه تنها میزان هزینه‌های مواد خاص را نشان می‌دهد، بلکه می‌تواند تولیدکنندگان مختلف را با هم مقایسه کند و تعیین کند که کدام یک مقرون به صرفه‌تر است. حتی فراتر از آن، می‌تواند ما را از قیمت‌های پایین بازار آگاه کند و زمان مناسب برای خرید را به ما اطلاع دهد. همه این کارها برای یک نفر بسیار زیاد است، اما نرم افزار نباید مشکلی داشته باشد.

با چنین اطلاعات عمیقی، کاهش هزینه های مواد دیگر نباید مشکل ساز باشد. سپس، پولی که به این ترتیب پس انداز می شود را می توان به جای دیگری هدایت کرد و به طور کلی پروژه را مقرون به صرفه تر کرد.

  1. BIM پیش نمایشی از ساختمان را به ما می دهد
  2. قبل از BIM، معماران و مدیران پروژه تنها زمانی که ساخت و ساز در حال انجام بود می‌توانستند ببینند که آیا طراحی آنها واقعاً کار می‌کند یا خیر. در آن مرحله، اگر اشتباه یا مشکلی وجود داشت، ظاهر می شد و باید اصلاح می شد. که اغلب شامل تغییرات و تأخیر در طراحی یا حتی لغو کار و شروع مجدد می‌شد. جای تعجب نیست که همه اینها هزینه های اضافی را به دنبال داشت.

اما اکنون که BIM وجود دارد، تجسم اینکه ساختمان نهایی چگونه به نظر می رسد بسیار آسان تر است. این به معماران این امکان را می دهد که قبل از مطرح شدن و رسیدگی به آنها، هر مشکلی را شناسایی کنند. به عبارت دیگر، تغییرات و تاخیر زمانی که ساخت و ساز در حال انجام است به مراتب کمتر اتفاق می افتد.

در نتیجه

BIM تقریباً تمام جنبه های صنعت معماری و ساختمان را تغییر داده است. پروژه ها سریعتر تکمیل می شوند، ارتباطات روان تر از همیشه است، و حتی هزینه ها بسیار کمتر است. علاوه بر این، BIM هنوز حتی به پتانسیل کامل خود نرسیده است. با پیشرفت بیشتر فناوری، BIM ارتقای فوق العاده ای دریافت می کند که آن را حتی بهتر می کند. و ما نمی توانیم صبر کنیم تا ببینیم چه چیزی به ما ارائه می دهد.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.