مدلسازی اطلاعات ساختمانی – BIM

Bim چیست؟

Building Information Modeling مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) فرآیندی جامع برای ایجاد و مدیریت اطلاعات برای یک دارایی ساخته شده است. بر اساس یک مدل هوشمند و فعال شده توسط یک پلت فرم ابری، BIM داده های ساختاریافته و چند رشته ای را برای تولید یک نمایش دیجیتالی از یک دارایی در طول چرخه عمر آن، از برنامه ریزی و طراحی گرفته تا ساخت و ساز و عملیات، ادغام می کند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) پایه و اساس تحول دیجیتال در صنعت معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC= architecture, engineering, and construction) است.

BIM برای چه مواردی استفاده می شود؟

BIM برای ایجاد و مدیریت داده ها در طول فرآیند طراحی، ساخت و عملیات استفاده می شود. BIM داده‌های چند رشته‌ای را برای ایجاد نمایش‌های دیجیتالی دقیق که در یک پلتفرم ابری باز، برای همکاری بلادرنگ مدیریت می‌شوند، ادغام می‌کند.

به زبان ساده تر میتوان گفت که با کمک BIM شما می توانید، سازه و تمامی اطلاعات مربوط به آن را به صورت سه بعدی ، با “دقت” بالا و “جزییات” کامل مدل سازی کنید که تمامی این اطلاعات به شما در تمامی مراحل طراحی، ساخت و نگه داری سازه و کاهش هزینه ها به طرز چشم گیری کمک می کند. استفاده از BIM محدود به هیچ نوع سازه ای نیست و در تمامی پروژه ها از جمله سازه های ساختمانی فلزی، بتنی و ترکیبی، سوله ها، پل ها، سازه های تاسیساتی و سازه های پیچیده در هر وسعتی قابل استفاده می باشد. BIM دید بیشتر، تصمیم گیری بهتر، گزینه های پایدارتر و صرفه جویی در هزینه پروژه های AEC را به شما می دهد.

مزایای BIM چیست؟

مزایای BIM از طریق اتصال تیم ها، گردش کار و داده ها در کل چرخه مدت پروژه، از طراحی و مهندسی گرفته تا ساخت و ساز و عملیات برای دستیابی به روش های بهتر کار و نتایج بهتر است. یکی از مزایای اصلی BIM که ترویج می شود این است که در هزینه های پروژه های سرمایه ای صرفه جویی می کند. اما آیا واقعاً باعث صرفه جویی در هزینه می شود؟ ما به جایی که در زمان استفاده از BIM در هزینه صرفه جویی می شود نگاه می کنیم. وقتی صحبت از پروژه‌های سرمایه‌ای به میان می‌آید، مشکلات زیادی وجود دارد که مالکان در طول چرخه عمر یک ساختمان با آن‌ها مواجه هستند.

اعداد زیر سه مورد از بزرگترین حوزه هاییست که BIM پتانسیل صرفه جویی در آنها را دارد نشان می دهد:

  • بیش از 60 درصد از برنامه ریزی های سرمایه اصلی در دستیابی به اهداف هزینه و زمان بندی ناموفق هستند.
  • 30 درصد از هزینه ی ساخت و ساز دوباره کاری است.
  •  55 درصد از تعمیر و نگهداری واکنشی، باقی می ماند. با به حداقل رساندن تاخیرها، دوباره کاری و نگهداری واکنشی، فرصتی برای استفاده از BIM برای فعال بودن و دید کلی بهتر در پروژه ها وجود دارد.

این فقط در مورد صرفه جویی در هزینه ها در طول بخش ساخت پروژه نیست، بلکه در مورد کاهش هزینه ها در طول عمر سازه نیز است.

BIM برآوردهای دقیق هزینه را انجام می دهد بخش مهمی از هر پروژه ساخت و ساز محاسبه و پیش بینی دقیق هزینه همه چیز است. انجام این کار نیز بسیار دشوار است و به هر حال، مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند، تجهیزات و اقدامات ایمنی، حقوق، ماشین آلات و هزینه های مختلف دیگر. انجام همه این کارها به صورت دستی می تواند منجر به اشتباه در محاسبات و تصمیمات بد بودجه شود. اما با نرم افزار BIM ، یک کامپیوتر می تواند بخش بزرگی از آن کار را به عهده بگیرد. این برنامه فوراً هزینه بخش های مختلف پروژه را تخمین می زند و همه چیز را به وضوح نشان می دهد. با این اطلاعات که به راحتی در دسترس است، تصمیم گیری در مورد هزینه های خیلی زیاد و اینکه آیا می توان چیزی را کاهش داد، چندان سخت نیست. در واقع، نرم افزار BIM می تواند به ما اطلاع دهد که آیا پتانسیلی برای کاهش هزینه وجود دارد یا خیر.

BIM پیش نمایشی از ساختمان را به ما می دهد

قبل از BIM، معماران و مدیران پروژه تنها زمانی که ساخت و ساز در حال انجام بود می‌توانستند ببینند که آیا طراحی آنها واقعاً کار می‌کند یا خیر. در آن مرحله، اگر اشتباه یا مشکلی وجود داشت، در اجرا خود را نشان می داد و باید اصلاح می شد. که اغلب شامل تغییرات و تأخیر در طراحی یا حتی لغو کار و شروع مجدد می‌شد. جای تعجب نیست که همه اینها هزینه های اضافی را به دنبال داشت. اما اکنون که BIM وجود دارد، تجسم اینکه ساختمان نهایی با جزییات کامل چگونه به نظر می رسد بسیار آسان تر است. این به معماران و طراحان سازه و تاسیسات این امکان را می دهد که قبل از مطرح شدن و رسیدگی به آنها، هر مشکلی را شناسایی کنند. به عبارت دیگر، تغییرات و تاخیر زمانی درساخت و سازی که در حال انجام است به مراتب کمتر اتفاق می افتد.

در مجموع BIM: یک دید کامل از سازه به شما خواهد داد و تمامی نقشه های اجرایی با جزییات کامل و بدون ابهام خواهد بود. خطا ها و تداخل ها در مرحله طراحی (معماری، سازه و تاسیسات) برطرف خواهند شد و در اجرا شاهد کمترین خطا خواهیم بود.

میزان مصالح مازاد خریداری شده به حداقل خواهد رسید.

از دوباره کاری ها که باعث صرف هزینه و زمان بیشتر می شود جلوگیری خواهد شد.

شامل بانک اطلاعاتی کاملی از سازه شما خواهد بود که حتی بعد از بهره برداری با دسترسی بسیار راحت به این اطلاعات قادر به دریافت اطلاعات مورد نیاز و بررسی بسیار آسان هر مشکلی خواهید بود.

و شما در هر لحظه، قادر به استفاده از فایل سه بعدی سازه و مقایسه ی آن با سازه خواهید بود.

تمامی موارد و مثال های بالا تنها بخشی از مزایا و کاربرد های BIM در طراحی، ساخت و نگه داری ساختمان در طول عمر آن است که در نتیجه تمامی آنها به کاهش هزینه در تمامی بخش های مختلف منجر می شود که باعث منفعت مالکان و سرمایه داران خواهد شد. با استفاده از این تکنولوژی قدرتمند، برنامه ریزی و کار تیمی کادر مجرب در یک محیط مرکزی مشترک، ما به شما این اطمینان را می دهیم که تمامی مراحل یک پروژه ی سازه ای و ساختمانی از طراحی تا ساخت و حتی بهره برداری، نگهداری و بازسازی در هر مقیاس و اندازه ای با کمترین هزینه و سریع ترین زمان ممکن به سرانجام برسد.

“ BIM ” آینده ی معماری، مهندسی و ساخت و ساز در جهان است. با تکنولوژی روز دنیا حرکت کنید.